Autonomie zachrání lidstvo

Může nám to v dnešní době připadat jako protimluv. Většina z nás se stále bojí toho, že automatizace a robotizace nás jednou zahubí, roboti nás ovládnou a nastane světová apokalypsa. Já se na to ale dnes podívám trošku z jiného úhlu. A třeba Vás přesvědčím o opaku. Tak pojďme na to.

Asi každému je jasné, že náš mozek není bezedný. Podle jedné ze studií dosahuje kapacita mozku velikosti asi 3 581 terabajtů. Pro představu si dejte vedle sebe 6 tisíc notebooků. Zdá se Vám to dost? No popravdě to zase taková sláva není.

Ale pojďme ještě dál. Norští vědci zjistili, že náš mozek umí zpracovat až 8 vjemů za sekundu, které si ukládá. A nyní si pojďme srovnat dobu, ve které žijeme dnes my a za jakých podmínek žili naši předkové.

Zdroj: http://www.onlinecollege.org

V dnešní době se na nás chrlí neskutečné množství informací, především my, kteří nejsme z generace Z si v dnešní době připadáme asi stejně jako obyvatelé Stocktonu v roce 1825, když viděli vyjíždět vlak do Darlingtonu (Anglie) poháněný parní lokomotivou. Ten jel tak “pomalu”, až se jim z toho motala hlava. A nám se dnes pořádně motá palice ze všech sociálních sítí, internetu, televize, rádia, reklamních nosičů…

Moderní technologie se neustále zrychlují a pěkně rychle nám zvyšují kadenci přívalu informací, které se snaží, a dnes už často marně, náš mozek zpracovat. V knize Data Smog Davida Shenka se píše: ”Jestliže jsme v ­průběhu dne vystaveni velkému množství informací, je velice pravděpodobné, že mnoho těch důležitých nestačíme zaregistrovat”.  Jednoduše řečeno, naše denní kapacita je omezená a už dnes nezvládne zpracovávat všechny informace. A na stres tak máme snadno zaděláno. Tím, že mozek nestíhá, začínáme být nervózní, chceme toho přeci tolik stihnout. Neslýcháte kolem sebe příliš často: “Kdyby měl dne alespoň 36 hodin?” V tom případě je ale něco špatně! A o informační hygieně zatím mnoho lidí neslyšelo. Chyba!

Zdroj:

Ale nejsou to pouze informace, které na nás útočí. Během dne je toho spoustu na co musíme myslet sami. Jsou to nejrůznější pravidla, zákony, ale i takové drobnosti jako je pravidelné zamykání domu, zapínání alarmu, znalosti PIN všech platebních karet, hesel do mailů, přístupů do internetového bankovnictví, domácích a pracovních počítačů a jiných zařízení…… Většina z toho před pár lety neexistovalo. Mnoho návyků již máme sami zautomatizovaných, ale když si zmapujeme celý den, tak zjistíme, že je toho strašně moc, na co musíme během dne myslet.

A jak ten příval informací zvládáme? Pokud to s námi vypadá ještě dobře, tak dostáváme z přetížení občas deprese a stavy úzkosti, pokud jsme na tom hůř, tak nám na chvilku přeskočí v hlavě.. a dál už to rozebírat nebudu, protože pár podobných případů se kolem mě odehrálo. Ale je zřejmé, že nervozita ve společnosti napříč celým světem narůstá. Podle některých statistik se s růstem bohatství úměrně zvyšuje počet předepsaných antidepresiv, a také se zvyšuje počet sebevražd. To není náhoda. Zvýšený stres vnímáme nejen u nás, ale pokud sledujeme, co se děje ve světě, tak víme, že je všude…

A nyní se dostávám k tomu kontroverznímu titulku. Co nás může zachránit? Jednoznačně budoucnost, už hodně blízká, nám přinese velikou úlevu. Věřím, že si naše mozky zase na chvíli odpočinou. Ubude stresu, nemocí a lidi se na sebe začnou zase usmívat. Ne nejsem žádný sluníčkář, ale uvažuji opravdu hodně racionálně.

Nové technologie, pokud je přijmeme, za nás začnou myslet v těch milionech drobných denních situacích… Náš obličej už dnes odemyká Apple iPhone X, a to je jen začátek. Za pár let začneme pohledem odemykat počítače, auta, byty. Proč s sebou nosit klíč? Za pár let to bude tak archaická záležitost, jako mobil s anténkou. My sami jsme přeci dost unikátní na to, abychom brzy nic takového nepotřebovali. A navíc, hlavu jen tak neztratíme.. :-). Auta za nás také začnou řídit. Bojíte se toho? Ale kdepak, naopak to bude super! Nebudeme už nuceni přemýšlet o dopravních situacích, za chvilku nebudeme muset znát ani pravidla… pro mnohé to bude znamenat ztrátu svobody, ale pro jiné z nás zase vysvobození.

Zdroj: VOLVO

Už dnes si můžeme pořídit termostat do bytu od firmy TaDo, který myslí za nás. Není třeba nic nastavovat. Sám se naučí topit podle toho, kdy jsme doma. Když opustíme byt, ztlumí automaticky teplotu, a protože pozná (díky GPS v mobilu), že se blížíme k domu, tak začne vytápět ještě před naším příchodem. Budoucnost je v chytrých a autonomních zařízeních kolem nás. My tak nemusíme přemýšlet o tom, jak nastavovat topení, abychom uspořili, zda jsme při odchodu zamkli a zhasli (v budoucnu opustíme byt a vše se zhasne a zamkne samo)… Chytrá domácnost byla v minulosti jen pro vyvolené a stála stovky tisíc korun. Během pár let na ni bude mít většina z nás, protože se náklady budou pohybovat v řádech tisíců. Podívejte se jen na výčet produktů, které už dnes fungují s chytrou domácností na bázi Apple Homekit. No nezní to lákavě?

Zdroj: TADO

Pro mě ale tím největším benefitem je právě to, že se nám uleví, uvolníme si zase kapacitu mozku na odpočinek, naše přátele a začneme se zase více usmívat. Takže se ještě stále bojíte přijmout nové technologie? Nedělejte to, zbytečně si ubližujete. Právě nová moderní technologie, která přijde v nejbližších měsících a letech nám bude chránit naše zdraví. A to je to nejcennější co máme, tak s tím začněme už dnes a nebraňme se tomu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *